Obec Hudlice leží v okrese Beroun, kraj Středočeský, zhruba 7 km severozápadně od Berouna.

znak obce Hudlice

Anketa

Jak se Vám líbí nové obecní stránky?

Kalendář akcí

Březen
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historie obce

Foto Hudlice

Obec Hudlice se rozkládá západně od okresního města Berouna na okraji křivoklátské vrchoviny. Její dominantu tvoří buližníková skála obklopená lesy. V blízkém okolí lze spatřit i další přírodní památky (Stará ves). První písemná zpráva o vzniku obce pochází ze 14. století (1341 první zmínka o obci).

Po vybudování Karlštejna založil Karel IV. v okolí města Berouna další vesnice a Hudlice patřily ke karlštejnskému panství. V letech 1425 až 1437 byl v Hudlicích rytířský dvorec. Obec střídala své majitele a její rozvoj byl přerušen husitskými válkami a válkou třicetiletou. Až kolem roku 1656 nastává rozkvět obce s rozvojem železářství. Okolí Hudlic má bohatou geologickou minulost.

Jsou zde ložiska železné rudy, těžívala se tu rumělka a v potocích se rýžovalo zlato. V minulosti tu žilo mnoho horníků těžících železnou rudu, jejímž hlavním zdrojem byla až do 60. let 20. století nedaleká Krušná hora. V okolních lesích se nacházelo mnoho milířů, v nichž uhlíři pálili dřevěné uhlí pro železářské pece. Podle další pověsti se v hlubokých lesích ztratil při lovu český kníže Oldřich, kterého našel uhlíř Matěj a nechal u sebe přenocovat. Na oplátku byl pozván na návštěvu k Oldřichovi i se svou ženou - a to je obsah kdysi tak populární divadelní hry loutkáře Matěje Kopeckého Posvícení v Hudlicích (podle této hry bylo také zpracováno libreto 2. opery A. Dvořáka Král a uhlíř).

Jeden z německých přistěhovalců zde postavil chalupu, ve které se roku 1773 narodil národní buditel Josef Jungmann, nejvýznamější hudlická osobnost. Jméno prvního Jungmanna se objevuje již ve třicetileté válce a sám Josef Jungmann píše později v dopise svému příteli Markovi, že „přišli sem nedobrovolně ze Saska".Tento jazykovědec, literární historik, překladatel, básník a publicista byl jednou z vůdčích osobností české jazykové národní kultury. Jeho dílo dovršilo utváření novodobého českého jazyka. Česko-německý slovník, mohutné pětisvazkové dílo, bylo přijato celým národem s nadšením. Český jazyk, vysmívaný a opovrhovaný, nachází v něm oporu a také podává doklad, že je to jazyk živý, bohatý a rovnocenný všem světovým jazykům. To vše je příčinou, že se Jungmann dožívá slávy jako jeden z mála českých vlastenců již za svého života. Básníci na něj psali ódy, naučné společnosti - Akademie, jmenovaly jej svým členem a posílaly vyznamenání. Císař Leopold mu daroval zlatý prsten a povýšil jej do rytířského stavu. Pocty nebraly konce. V roce 1838, když byl zvolen děkanem filozofické fakulty, bratr Antonín Jungmann, doktor medicíny a profesor, předává svému staršímu bratru Josefovi svůj univerzitní úřad a třetí bratr Jan, kněz, člen křižovnického řádu, slouží slavnostní mši, která k této instalaci patřila. Tehdy se na půdě staroslavného Karolina setkali tři bratři Jungmannové, vzácný příklad tehdejší i dnešní generaci, že třeba z prosté doškové chalupy, lze dosáhnout cílů nejvyšších. V letech 1822-1824 byla v obci postavena zděná budova školy, která nahradila roubenou školu a slouží dodnes. Hudlice patřily v této době k furstenbergskému panství, vrchnost sídlila na hradě Křivoklát.

Z let 1874-1876 pochází pseudorománský kostel sv. Tomáše, jehož věž je další zdaleka viditelnou dominantou obce. Na jeho místě stával skromný dřevěný kostelík. Zajímavostí je, že byl při stavbě nového kostela obezděn a pak teprve zbourán, když stavba nového kostela byla dokončena. v roce 1905 vznikla druhá školní budova. V roce 1924 byla dokončena a uvedena do provozu místní sokolovna, kterou si postavili členové hudlické jednoty Sokol. Hudlická jednota Sokola vznikla v roce 1897 a byla sdružena v župě Jungmannově. Ve třicátých letech dvacátého století byl do obce zaveden vodovod a postavena budova kampeličky, ve které je dnes umístěn obecní úřad. Po druhé světové válce vzniklo v Hudlicích jednotné zemědělské družstvo. Hudlice sloužily jako středisková obec pro přilehlé obce Otročiněves a Nový Jáchymov, protože se tady nacházelo obvodní zdravotnické středisko, zubní a dětská ordinace, pošta, mateřská a základní škola. V letech 1982-1985 byla postavena v akci „Z" dvoutřídní mateřská škola a školní jídelna.

V současné době žije v Hudlicích 1170 obyvatel. Na nynější prosperitě obce má zásluhu rozvoj podnikatelské činnosti po společenských změnách v roce 1989. V posledním desetiletí dvacátého století obec doznala mnohých změn. Se změnou společenského zřízení souvisí obnova činnosti hudlické jednoty Sokol. Vybudování nového vodojemu odstranilo dlouholeté potíže se zásobováním pitnou vodou. V obci byl postaven chodník a nové silnice, opraven hřbitov, zrekonstruována památná kaplička zasvěcená sv. Janu z Nepomuku, kterou dali postavit rodiče Josefa Jungmanna. Stálá pozornost je věnována úpravě veřejných prostranství, udržování a obnově zeleně. Nejvýznamnější a vpravdě historický význam má pro obec její úplná plynofikace, která mnohonásobně zlepšila její životní prostředí tak, že je dnes vyhledávaným místem rekreace a odpočinku pro mnohé chalupáře. Pokračuje rekonstrukce rozvodu elektrické sítě, kabelizace telefonní sítě je dokončena. Výhledově se počítá s vytvořením stavebních parcel pro výstavbu rodinných domků. V provozu je památník Josefa Jungmanna, zájemci o návštěvu Jungmannova rodného domku získají bližší informace na Obecním úřadě v Hudlicích. Nedaleko památníku zřídila obec pro návštěvníky rychlé občerstvení.

Přihlášení

Aktuality

28. srpen 2020

přihláškový formulář  pro letošní rok.

09. srpen 2020

Film bude promítán tuto neděli 9.8. od 21.00hod na hřišti u lesa.

07. srpen 2020

nově otevřeno pro veřejnost tento pátek 7. srpna od 17.00hod. Otevřeno bude i...

Předpověď počasí

Copyright © obec Hudlice 2008-2024 | Vytvořeno firmou Kinet s.r.o. Kinet